KETOKONAZOL

TANIM  Endikasyonu  Kontrend.  Dozaj  Dikkat  Ticari  Farma  Medigoogle

Piyasa isimleri:
Ketoral | Nizoral | Ketoderm | Konazol

Genel ATC kodu= J02A B 02
Vajinal formun ATC kodu; G01A F 11
İmidazol türevi sentetik bir antifungal ajan olup etkisi genellikle fungustatik ve yüksek dozlarda fungusidaldir.
Ketoconazole, ketokanazol, ketokonazol diye de yazılıyor.

Gebelik kategorisi "C"dir.
Farelerde 80 mg/kg dozunda kullanıldığında sindaktiliye neden olmaktadır. Gebelikte kullanımı ile ilgili olarak yapılmış bir çalışma yoktur. Bu nedenle, sağlaması olası bulunan yarar, fetüste meydana gelebilecek zarar riskinin üzerinde olmadıkça gebelikte kullanılmamalıdır. Ketokonazol, anne sütüne geçtiğinden, tedavi süresince annelerin emzirmemesi önerilir.

ATC klasifikasyonu:

Oral
J SİSTEMİK ANTİENFEKTİFLER
J02 SİSTEMİK ANTİMİKOTİKLER
J02A SİSTEMİK ANTİMİKOTİKLER
J02A B İmidazol türevleri
J02A B 02 ketokonazol (Oral form)


Topikal D DERMATOLOJİ
D01 DERMATOLOJİK ANTİFUNGALLER
D01A TOPİKAL ANTİFUNGALLER
D01A C İmidazol ve triazol türevleri
D01A C 08 ketokonazol (topikal formu)


Vaginal
G ÜROGENİTAL SİSTEM VE CİNSİYET HORMONLARI
G01 JİNEKOLOJİK ANTİİNFEKTİF VE ANTİSEPTİKLER
G01A JİNEKOLOJİK ANTİİNFEKTİF VE ANTİSEPTİKLER
G01A F Imidazol türevleri
G01A F 11 Ketokonazol (vajinal form)
Bu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır
KETOKONAZOL

Tanım   ENDİKASYONU  Kontrend.  Dozaj  Dikkat  Ticari  Farma  Medigoogle

Krem formu: Tricophyton rubrum, Tricophyton mentagrophytes, Microsporum canis ve Epidermophyton floccosum'a bağlı tinea corporis, tinea cruris, tinea manus ve tinea pedis gibi derinin dermatofit enfeksiyonlarında, derinin candida enfeksiyonlarında, tinea (pityriasis) versicolor'da ve Pityrosporum ovale'nin etkin olduğu seboreik dermatitin tedavisinde kullanılır.

Tablet formu: Dermatofitlerin ve/veya mayaların deride, saçlarda ve tırnaklarda neden oldukları, yerleşimi ya da yayılımı nedeniyle topikal tedavinin mümkün olmadığı veya derinin derin tabakalarının etkilendiği ya da lokal tedavinin etkisiz kaldığı, dermatomikoz (dermatofitoz), onikomikoz, Candida perionyxis, Pityriasis versicolor, Pityriasis capitis, Pityrosporum folliculitis, deri kandidoz, kronik mukokutanöz kandidoz, orofaringeal ve özofageal kandidoz gibi enfeksiyonların tedavisinde; sindirim sisteminin maya enfeksiyonlarında; lokal tedaviye yanıt vermeyen, kronik, nükseden vaginal kandidozda; sistemik kandidoz, parakoksidiyoidomikoz, histoplasmoz, koksidiyoidomikoz, blastomikoz gibi sistemik fungal enfeksiyonlarda; kalıtsal olarak, hastalık ya da kullanılan ilaçlar nedeniyle fungal enfeksiyon riskinin yüksek olduğu, bağışıklık sistemi yetersiz hastaların profilaktik tedavisinde kullanılır. Ketokonazolün merkezi sinir sistemine geçişi iyi olmadığından, fungal menenjit tedavisinde oral yoldan ketokonazol kullanılmamalıdır.

Şampuan formu: Tricophyton rubrum, Tricophyton mentagrophytes, Microsporum canis ve Epidermophyton floccosum'a bağlı tinea corporis, tinea cruris, tinea manus ve tinea pedis gibi derinin dermatofit enfeksiyonlarında, derinin candida enfeksiyonlarında, tinea (pityriasis) versicolor'da ve Pityrosporum ovale'nin etkin olduğu seboreik dermatitin tedavisinde kullanılır.

Vaginal formu: Akut ve kronik vulvo vajinal kandidozun lokal tedavisinde kullanılır. Kronik nükseden vulvo vajinal kandidozda, mide ve barsaklardaki Candida türlerini denetlemek amacıyla tablet formu ile birlikte kullanılabilir.Bu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır
KETOKONAZOL

Tanım  Endikasyon   KONTRENDİKASYON  Dozaj  Dikkat  Ticari  Farma  Medigoogle

Akut veya kronik karaciğer hastalığı olanlarda, ya da ketokonazole aşırı duyarlı olanlarda kullanılmamalıdır.Bu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır
KETOKONAZOL

Tanım  Endikasyon  Kontrendikasyon   DOZAJ  Dikkat  Ticari  Farma  Medigoogle

ORAL | Topikal | Vaginal | Doz aşımında / Zehirlenmede Tedavi

Günlük dozlar sabah bir, akşam bir tablet halinde verilir.
Profilaksi ve idame tedavi dozu günde bir tablettir.
Çocuklarda günlük doz 3 mg/kg hesabıyla uygulanır.

Vajinal kandidiyaziste 3-5 gün süreyle günde 2x1 tablet,
Yüzeyel ve derin mikozlarda bir hafta günde bir tablet,
Tırnak ve sistemik mikozlarda 2-6 ay süreyle günde 2x1 tablet,
Parakoksidiodomikozis 3-12 ay süreyle günde 2x1 tablet
Histoplazmoziste 3-12 ay süreyle günde 2x1 tablet
Kronik mukoza mikozlarında 6-12 ay süreyle günde 2x1 tablet kullanılır.Bu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır
KETOKONAZOL

Tanım  Endikasyon  Kontrendikasyon   DOZAJ  Dikkat  Ticari  Farma  Medigoogle

Oral | Topikal | Vaginal | DOZ AŞIMINDA - ZEHİRLENMEDE TEDAVİ

Doz aşımı halinde hastaya erken dönemde gastrik lavaj aktif kömür verilebilir. Daha geç durumlarda ise hastanede gözlem altında ozmotik diürez uygulanmalıdır.Bu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır
KETOKONAZOL

Tanım  Endikasyon  Kontrendikasyon   DOZAJ  Dikkat  Ticari  Farma  Medigoogle

Oral | TOPİKAL | Vaginal | Doz aşımında / Zehirlenmede Tedavi

Krem formu:Günde bir kaç kez sürülür ve deriden tamamen emilinceye kadar hafifçe masaj yapılır.

Şampuan formu: Islatılmış saçlara uygulanarak köpürtülür ve 1 dakika boyunca saç derisine masaj yapılır, suyla durulanır. İkinci yıkamada ise aynı işlemler 3 dakika olarak tekrarlanır.
Tedaviye haftada 2 kez olmak üzere 4 hafta boyunca devam edilir.Bu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır
KETOKONAZOL

Tanım  Endikasyon  Kontrendikasyon   DOZAJ  Dikkat  Ticari  Farma  Medigoogle

Oral | Topikal | VAGİNAL | Doz aşımında / Zehirlenmede Tedavi

Hafif vulvovajinal kandidiazlarda 3 gün süreyle 1x1 ve
Ağır durumlarda 5 gün süreyle 1x1 dozunda uygulanır.Bu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır
KETOKONAZOL

Tanım  Endikasyon  Kontrendikasyon  Dozaj   DİKKAT  Ticari  Farma  Medigoogle

Yan Etkileri: Ketokonazol kullanımı ile ilgili en sık bildirilen yan etkiler dispepsi, bulantı, karın ağrısı ve diyare gibi gastrointestinal yakınmalardır. Daha nadir bildirilen yan etkiler başağrısı, karaciğer enzimlerinde geçici yükselme, adet düzensizlikleri, göz kararması, fotofobi, parestezi ve alerjik reaksiyonlardır. Çok nadiren bildirilen yan etkiler ise trombositopeni, alopesi, impotans ve kafa içi basınçta reversibl artıştır (papilla ödemi gibi). Önerilen terapötik dozların, günde 200-400 mg'ın üzerinde kullanan az sayıda hastada geçici jinekomasti ve oligospermi gözlenmiştir. Günde tek doz 200 mg kullanım sırasında, plazma testosteron düzeyinde geçici bir düşme görülebilir. 24 saat sonra testosteron düzeyi normale döner. Nadiren hepatit (büyük bir olasılıkla idiyosinkratik olarak) gelişebilir. Bu tür bir yan etki tedavinin hemen kesilmesiyle düzelir.

Uyarılar Bazen transaminaz ya da alkali fosfatazlarda hafif geçici asemptomatik yükselme görülebilir. Bu asemptomatik reaksiyon zararsız olup tedavinin kesilmesine gerek yoktur ancak bu hastalar takip edilmelidir. 2 haftadan uzun sürecek olan ketokonazol tedavilerinde karaciğer fonksiyonları kontrol edilmelidir (tedaviden önce, tedavi başladıktan 2 hafta sonra ve daha sonra birer ay arayla). Uzun süreli oral ketokonazol tedavisi gören hastalarda ateşle birlikte aşırı yorgunluk, idrar renginde koyulaşma, açık renk dışkı veya sarılık gibi karaciğer hastalığı belirtilerinin ortaya çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir. Hastanın 50 yaşından büyük kadın olması, eskiden geçirilmiş karaciğer hastalığı, bilinen ilaç entoleransı, uzun süreli ketokonazol tedavisi ve birlikte karaciğeri baskılayan başka bir ilacın kullanılıyor olması, hepatit riskini arttıran faktörlerdir. Bu arada karaciğer hastalığı bulguları saptanırsa tedavi sonlandırılmalıdır. Uzun tedavi dönemi gerektiren ve hayatı tehdit edici nitelikte olmayan hastalıklarda, ketokonazol kullanımı öncesi bir risk/yarar değerlendirmesi yapılmalıdır.

Günde 400 mg veya daha yüksek dozlarda kullanan gönüllülerde, ACTH uyarısına karşı oluşan kortizol yanıtında azalma olduğu görülmüştür. Bu nedenle, sürrenal yetmezliği olan veya sürrenal işlevleri sınırlı olan hastalarda ve uzun süre stres altında olan hastalarda (büyük operasyon geçiren, yoğun bakımda olan hastalar) sürrenal fonksiyonları kontrol edilmelidir.

Gebelik kategorisi "C"dir. Farelerde 80 mg/kg dozunda kullanıldığında sindaktiliye neden olmaktadır. Gebelikte kullanımı ile ilgili olarak yapılmış bir çalışma yoktur. Bu nedenle, sağlaması olası bulunan yarar, fetüste meydana gelebilecek zarar riskinin üzerinde olmadıkça gebelikte kullanılmamalıdır. Ketokonazol, anne sütüne geçtiğinden, tedavi süresince annelerin emzirmemesi önerilir.

Ketokonazolün metabolizmasını etkileyen ilaçlar: Ketokonazol ile birlikte kullanılan rifampisin, rifabutin, karbamazepin, izoniazit ve fenitoin gibi enzim indükleyicileri ketokonazolün biyoyararlılığını oldukça düşürür. Gastrik asidite düştükçe absorpsiyonda azalma görülür. Asit nötrleştirici ilaçlar da (örneğin alüminyum hidroksit) alan hastalar ketokonazol aldıktan en az 2 saat sonra bu ilaçları almalıdırlar. Ritonavir birlikte kullanıldığında ketokonazolün biyoyararlılığını arttırır. Bu sebeple beraber alındığında ketokonazol dozu düşürülmelidir.

Ketokonazolün diğer ilaç metabolizmaları üzerine etkileri: Ketokonazol, özellikle CYP 3A sınıfı olmak üzere bazı karaciğer P450 grubu enzimlerini inhibe ettiğinden, aynı anda kullanılan, metabolizması bu enzimlere bağlı olan ilaçların eliminasyonu azalabilir. Ketakonazolle birlikte kullanılan bu ilaçların kan düzeylerinin yükselmesinin, yan etkiler de dahil olmak üzere bu ilaçların etkilerinin artması ve/veya uzaması ile ilgili olduğu görülmüştür. Ciddi ilaç etkileşmelerine neden olabilecek ilaçların bilinen örnekleri :

Ketokonazol tedavisi sırasında kullanılmaması gereken ilaçlar: Terfenadin, astemizol, sisaprid, triazolam, oral midazolam, kinidin, pimozid ve simvastatin ile lovastatin gibi CYP3A4 metabolize HMG-CoA redüktaz inhibitörleridir. Bu ilaçların plazma seviyeleri, etki veya yan etkileri gözlenmelidir. Ketokonazolle beraber alındıklarında, gerektiğinde, ketokonazol dozajı düşürülmelidir. Oral antikoagülanlar. İndinavir ve sakinavir gibi HIV proteaz inhibitörleri. Vinca alkaloid, bisülfan ve dosetaksel gibi bazı antineoplastik ilaçlar. Dihidropiridin ve olası verapamil gibi CYP3A4 metabolize kalsiyum kanal blokerleri. Bazı imünosüpresif ilaçlar: Siklosporin, takrolimus.
Diğerleri: Digoksin, karbamazepin, büspiron, alfentanil, sildenafil, alprazolam, midazolam i.v., rifabutin, metil prednisolon ve trimetreksat.

Alkolle birlikte kullanıldığında, çok az sayıda hastada kızarma, döküntü, periferik ödem, bulantı ve başağrısı ile karakterize olan disülfiram benzeri reaksiyon görüldüğü bildirilmiştir. Bu belirtilerin tamamı birkaç saat içinde düzelmiştir.Bu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır
KETOKONAZOL

Tanım  Endikasyon  Kontrendikasyon  Dozaj  Dikkat   TİCARİ  Farma  Medigoogle

Ketoral | Nizoral | Ketoderm | Konazol

ORAL
KETORAL 200 MG 10 TABLET - SANDOZ
KETORAL 200 MG 30 TABLET - SANDOZ
KETORAL 200 MG 10 TABLET - BILIM
KETORAL 200 MG 30 TABLET - BILIM
NIZORAL 200 MG 10 TABLET - JOHNSON & JOHNSON


TOPİKAL
KETORAL 20 MG 100 ML ŞAMPUAN - SANDOZ
KETODERM %2 KREM 30 GRAM - TERRA
KETORAL % 2 60 ML ŞAMPUAN - BILIM
KETORAL % 2 100 ML ŞAMPUAN - BILIM
KETORAL % 2 40 GR KREM - BILIM
KONAZOL %2 30 GR KREM - KURTSAN
KONAZOL MEDIKAL %2 100 ML ŞAMPUAN - KURTSAN
NIZORAL % 2 30 GR KREM - JOHNSON & JOHNSON
NIZORAL 20 MG 60 ML ŞAMPUAN - JOHNSON & JOHNSON


VAGİNAL
KETORAL VAGİNAL 400 MG 3 SUPOZITUAR - BILIM
KETORAL VAGİNAL 400 MG 10 SUPOZITUAR - BILIM
NIZORAL 400 MG 5 VAGİNAL OVÜL - JOHNSON & JOHNSONBu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır
KETOKONAZOL

Tanım  Endikasyon  Kontrendikasyon  Dozaj  Dikkat  Ticari   FARMA  Medigoogle

Fungoral imidazol türevi sentetik bir antifungal ajan olup etkisi genellikle fungustatik ve yüksek dozlarda fungusidaldir.
Etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte funguslarda ergosterol sentezinin inhibisyonuna dayandığı düşünülmektedir.
Yemekler ile beraber alınan 200 mg oral dozu takiben 1-2 saat içinde yaklaşık 3.5 mcg/ml plazma değerine ulaşır. Oral alınımdan sonra pek çok inaktif metabolitlere çevrilir. %13 civarında idrarla atılır. Bunun %2-4'ü değişmemiş ilaçtır.
En önemli atılım yolu safra aracılığı ve barsak yolu ile atılır. Plazma proteinlerine %99 oranında bağlanır.
Az miktarda kan beyin engelini geçer. Bu yüzden fungal memenjit tedavisinde endike değildir.Bu bilgiler firmalardan veya Sağlık Bakanlığı sitelerinden alınan bilgilerdir. Doğruluğuna güvendiğiniz kaynaklarca doğrulamadıkça sağaltımda bu bilgileri kullanmayınız. İlaç hakkında bilgilere kendiniz araştırarak ulaşınız.
Daha iyi paylaşım için
Eleştir/Hata Bildir | Yasal Uyarı | Bu Siteye Yardım Et / Destekle | Yazdır

  • Ketokonazol diğer ilaçlarla etkileşimi, Ketokonazol hangi durumlarda kontrendikedir, Ketokonazol, Ketokonazol içeren ilaçlar, Ketokonazol endikasyonları, Antimikotik , antifungal gebede Ketokonazol kullanımı, Ketokonazol kontrendikasyonları, Ketokonazol farmakolojik özellikleri, Ketokonazol formülü, Ketokonazol dozu ve kullanım şekli, Ketokonazol yan etkileri, Ketokonazol kullamırken dikkat edilmesi gerekenler, Ketokonazol spesiyalleri,